Co dzień jak co dzień programuje się komputery, telefony czy bardziej zaawansowane systemy w architekturze rozproszonej, ale można zadać sobie pytanie czy można np. zaprogramować mózg, okazuje się, że tak.

Mózg oraz cały system nerwowy to jakby nie było tak trochę bardzo zaawansowany system informatyczny, który ma swoje specjalizowane obwody, systemy zwrotne, pamięć itd., nie jestem specem od tego systemu dlatego nie będę się rozpisywał w tym temacie.

Trafiłem na TED na 20 minutową prezentację z przed 10 lat „Amy Cuddy – Your body language may shape who you are”,

którą można streścić:

Twoja postawa determinuje jak się czujesz i jak myślisz o sobie, wystarczy tylko na 2 min przybrać inna pozycję ciała, aby zmienić postrzeganie samego siebie oraz to w jaki sposób postrzegasz świat. O tym fakcie mówi wiele badań, które wskazują, że nasze ciało może wpłynąć na nasze myślenie i uczucia, a nasze myślenie może wpłynąć na nasze ciało.

Dlatego „postawa zwycięscy”, czyli dumne i pewne siebie ustawienie ciała, zwiększa nasze poczucie własnej wartości i pewności siebie. Sprawia to, że nasze myślenie jest bardziej pozytywne, a uczucia są bardziej radosne.

Z kolei „niepewna postawa ciała” prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości i pogorszenia samopoczucia. Powoduje to, że myślenie jest bardziej negatywne, a uczucia są bardziej przygnębione.

Więcej na temat przeprowadzonych badań, metodologii, znajdziesz w książce: „Amy Cuddy – Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom.”, generalnie 380 stron które da się przeczytać w ciągu kilku dni, stanowiące fajne uzupełnienie książek IT.

Podsumowując: ważne jest, aby zwracać uwagę na swoją postawę ciała, dbać o nią nawet w trudnych sytuacjach. Poprzez ćwiczenie oraz trenowanie własnego ciała możemy zwiększyć poczucie własnej wartości i poprawiać nasze samopoczucie. Ruch i trening jest szczególnie ważny, gdy kilka lub kilkanaście godzin gapisz się w monitor.