NetBeans i Eclipse …….. na rzecz InteliJ
Pracując przez te wszystkie lata na kolejnych środowiskach programistycznych poznaje się ich wady i zalety. Spotykamy te, na których się miło pracuje oraz takie przy których rzuca się mięsem na lewo i prawo.
Na swojej ścieżce programistycznej miałem do czynienia, z: Dev-C++, ZendStudio, Visual Studio, Eclipse, NetBeans, Aptana Studio, Mono Develop. Taka różnorodność pozwala mi wyrobić zdanie co powinno mieć dobre IDE.
Na pewno świetnym środowiskiem jest Visual Studio, ale o nim tutaj nie będę się rozpisywał. Obecnie dla mnie to inna liga, na co dzień programuję w innych językach niż C#/C++.
Biorąc pod uwagę specyfikację wykonywanych projektów, dobre IDE dla mnie powinno:
- mieć wsparcie dla Java, JavaEE, PHP, JavaScript, CSS, HTML’a 5
- wspierać programowanie na Androida najlepiej z wizualnym edytorem layoutów
- wspieranie tworzenia kodu: kolorowanie, podpowiadanie zmiennych, podpowiadanie składni, automatyczne formatowanie, szablony funkcji, itd.
- wspomaganie refaktoryzacji kodu
- wspomaganie podnoszenia jakości kodu poprzez analizę kodu, analizę pokrycia, analizę zależności itd.
- wspieranie podglądu danych w DB z poziomu IDE
- wspieranie UML’a
- i co najważniejsze szybkość i stabilność pracy, żeby nie było ze wisi i nie wiadomo co się dzieje a 8 rdzeni dostaje zadyszki, a wiatrak chce odlecieć …
- z dodatkowych to żeby dało się pobawić w innych językach czy bawić się rzucaniem danymi
I patrząc na te założenia na polu walki zostają 3: NetBeans, Eclipse i InteliJ oraz dla hardkorowców NotePad++ :P, wiec:
NetBeans – co prawda szybkość czasami nie powalała, ale w kolejnych wersjach od 6.0 było coraz lepiej a 7.x.x do 8.0 już spoko.
- wspieranie Java, Java EE, PHP.
- od wersji 7.4 fajne wsparcie dla HTML’a 5 … lecz w NetBeans’ie niestety bardzo kuleje Android, wiadomo nie ma oficjalnego plugin’a do niego.
- dobre wspieranie edycji kodu poprzez takie ficzery, jak: podpowiadanie fragmentów kodu otwierającego nawiasy klamrowe, itd.
Dla mnie miejsce 2, ogólne się na nim przyjemnie pracuje …
Eclipse – wspieranie Androida pełne, jest oficjalny plugin. Java/Java EE – nie szwankuje, PHP/HTML 5 niby jest, ale do tego co jest w NetBeans może się schować … lecz największa wad to:
- stabilność działania – wywalanie się kiedy chce, szczególnie jak się doinstalowało plugina i to w ten sposób ze jedyna naprawa to wykasowanie „workspace” i cała jazda od nowa
- konfiguracja – każdy plugin do języka to praktycznie osobne konfigurowanie kolorowania, brak spójności
- szybkość działania – na pewno lepiej niż NetBeans, lecz czasami potrafił mieć humory.
- HTML – dowalamy plugin Aptana Studio i zaczynamy się lekko denerwować …
Dla mnie miejsce 3, można pracować lecz czasami nie odbywało się bez rzucania mięsem, szczególnie jak poleciał workspace w kosmos
InteliJ – co prawda, używam go dopiero od 3-tyg, ale na tą chwilę to dla mnie numer 1. Dlaczego:
- szybkość i stabilność działania, nie udało wywalić mi się go w kosmos, a mam do tego talent 😀 … jeżeli jakiś doinstalowany plugin się wywalił to nie powodowało to wywalenie się środowiska jak w Eclipse
- konfiguracja – wszystko wydaje się spójne tak jak w NetBens’ie i nie wydaje się porzucane jak w Eclipsie
- fajne wsparcie dla Androida jak wiadomo Android Studio jest InteliiJ wersji CE
Wady:
- niby jest importowanie projektów z Eclipse, lecz nie działa na 100% poprawnie. Lepiej jest zrobić projekt i wtedy trzeba ręcznie dokładać zależności
- cena … licencja personalna 170 euro + VAT …
To są moje subiektywne odczucia … wiec reklamacji się nie uwzględnia
Możliwość komentowania jest wyłączona.