Witam cię czytelniku w kolejnym artykule z cyklu AI.

W sieci jest już dużo artykułów na temat AI, ale jak to bywa świat nie stoi w miejscu i jest to jest kolejna rzecz do opanowania, jak wykorzystać w prowadzeniu firmy, projektów, jak to działa.

W zeszłym tygodniu udało mi się skończyć kurs AI_Devs2, gdzie otrzymałem trochę konkretnej wiedzy na temat stosowania wielkich modeli językowych w oprogramowaniu. Jak je wykorzystać, w automatyzacji, jak tworzyć agenty AI, jak one działają.

Ponieważ AI to nie jest coś, co zajmuje się od paru dni, tylko od paru lat w wolnych chwilach, postanowiłem na nowo odświeżyć i usystematyzować sowią wiedze na ten temat.

W 2019 występowałem na JDD, gdzie miałem przyjemność przedstawiać jak działają sieci neuronowe oraz wizualizację tego jak się uczą przy pomocy biblioteki dla java DL4J, a generalnie temat liznąłem koło 2012 roku.

Na tą chwilę swoje przykłady będę bazował na języku python, ponieważ teraz jest on najbardziej popularny w zastosowaniach AI.

Popatrzę się na zagadnienie otrzymała programisty, kogoś kto stara się wykorzystywać AI w automatyzacji bez zagłębiania się w szczegóły matematyczne. Chociaż za sztucznymi siedzi bardzo wielka matematyka, gdzie jak widzę te wzory, jak to działa to po prostu mózg się przepala. Czapli głów dla profesorów, doktorów i naukowców co powymyślali niektóre typy sieci nauronowych.

W następnych artykułach postaram się omówić:
– jak działają wielkie modele językowe, z czego się składają,
– jakie są architektury sieci,
– podstawy działania sieci,
– autonomiczne agenty AI
– jak pisać prompty, dla Stable diffusion network i generowania grafiki już powstało kilka artów

Tak żeby przejść od jakieś takiego zera do kogoś kto wie coś na ten temat.
Oczywiście teraz powstało bardzo wiele narzędzi wykorzystujących AI. Są lepsze, gorsze, bardziej reklamowane oraz mniej, ale postaram się dorzucić parę kamyczków do tego ogródka związanego z AI. Wiadomo każdy nowy artykuł to jest inne spojrzenie na dany temat z innej strony, dlatego w następnych artykułach powiem moje spojrzenie na ten temat.


Zmian wywołanych przez AI nie należy się bać, dla mnie to jest kolejny krok w rozwoju.